|
Närvarande: Lars Blomén, Ilona Nilimaa, Tobias Nilimaa, Uta Körner, KG Gokisvari Adjungerad: Lennart Johansson – BUG och Hus till salu §1 Mötet öppnades av sekreterare Ilona Nilimaa. §2 Dagordningen för mötet godkändes. §3 Tobias Nilimaa valdes till ordförande för mötet. §4 Lars Blomén valdes till justerare. §5 Föregående protokoll gicks igenom och lades till handlingarna. §6 Kassörens rapport. Inget svar har ännu mottagits angående önskan att byta bank. §7 Genomgång av våra verksamheter - Välkomnande av nyinflyttade: Frivilliga bidrag från kakfrossan uppgick till 3160kr som efter avdrag av hyra och inköp innebär 2200kr som går till Botealmanackan. Uppskattningsvis välkomnade vi 50 besökare, där en väldigt liten del var nyinflyttade. Vi diskuterade huruvida eventet egentligen är av intresse för nyinflyttade, eller om vi ska fundera ut ett alternativt event. Kakfrossan är dock en trevlig mötesplats för alla i bygden, och ett alternativt event skulle i så fall vara ett komplement till, inte ersätta, kakfrossan.
- Botebladet: En träff skall hållas på tisdag 28 april med de som visat intresse för att engagera sig i en ny redaktionsgrupp.
- Hantverksmässa: Kommer hållas på Sunnersta FH den 16/5 och information om detta har funnits med i Sollefteåbladet.
- Framtidens livsmedelsbutik: Kontakt med intressenter för att driva lanthandel och intressenter för affärsbyggnaden hålls kontinuerligt.
- Inflyttningsgruppen: Har fullt upp. Under punkten diskuterades mest hus till salu i bygden. Det är alltid önskvärt att rapportera eventuella objekt till inflyttningsgruppen.
- BUG: Aktivitetsdagen på Gålsjö annonseras på sociala medier, via affischering, och har tagits upp på kakfrossan. Vi hoppas att så många som möjligt ska komma och hjälpa till med det de kan. Även sådana som känner att de bara kan bidra med sällskap och gott humör. Flera handlare i kommunen är beredda att sponsra med mat och fika. Det kommer även filmas på aktivitetsdagen för Leader Höga Kustens räkning.
Minigolfbanan kommer finjusteras den 6 maj 12:00 och Ilona skall utforma en informationsskylt om utlåning av klubbor utifrån ett utkast från Lennart.
§8 Övriga rapporter. - En idéträff angående en digital karta om historiska platser och smultronställen efter älven från hav till hav hölls på Sollefteå bibliotek. Parlamentets kassör representerade Boteå, men upplevde inte att intresset för eller kunskapen om platser efter vår del av älven var särskilt stort. Det är värdefullt att Boteå hade en representant på plats som kunde påminna om våra bryggor, gravhögar, och övriga smultronställen.
- Bygdens hembygdsförening Sånga – Överlännäs Hembygdsförening har vunnit priset Årets hembygdsförening som delas ut av Västernorrlands hembygdsförbund. Det omfattande programmet för 2026 finns med i Botebladet.
§9 Inga skrivelser har inkommit. §10 Övriga frågor Vad är tanken med torgborden? Var ska de stå, och vad ska de användas till? §11 Kommande möte 31 maj klockan 16.00 på Sunnersta folkets hus. §12. Mötet avslutades. Ordförande Tobias Nilimaa Justerare Lars Blomén |